V současné době přijímám nové klienty

Jak pracuji

Můj psychoterapeutický přístup je systemický

Co to vlastně znamená?

Systemická terapie říká, že lidské bytosti lze pochopit jen v jejich sociálním kontextu. Její zakladatelé také sdíleli přesvědčení, že klíčem k porozumění a možnosti ovlivnění lidského prožívání a chování je komunikace.

Jestliže jakémukoli projevu chování je možné porozumět jen v jeho mezilidském kontextu, potom pojmy normality a abnormality jsou jen relativní, ba bychom mohli i říci, že pozbývají smyslu. Určité potíže člověka (symptomy) mohou být nahlíženy na jednu stranu jako nevyléčitelná progresivní choroba anebo také jako jediná možná reakce na absurdní kontext, ve kterém se klient nachází. Z tohoto důvodu jako terapeut nepracuji s člověkem jako s "diagnózou", ale vždy jako s jedinečnou osobností, která žije ve svém sociálním a komunikačním kontextu, a jejíž chování v tomto kontextu dává smysl.

Systemická psychoterapie se zaměřuje na vztahy a interakce v rámci rodinného, pracovního nebo jiného sociálního kontextu (neboli systému, proto "systemická").

V mém pojetí psychoterapie nejsou lidé "nenormální", nýbrž reagují normálně na "nenormální" situace, ve kterých se ocitají. Jestliže jsou věci jako náš vztah s partnerem nebo partnerkou, naše rodina, vztahy na pracovišti nebo celá naše společnost "šílené", pak jsou projevy jednotlivce jako odcizení, úzkosti nebo deprese vlastně normální reakcí na tyto "vyšinuté" sociální vztahy, které nás obklopují a jimiž žijeme.

Přizpůsobování se společnosti, jakási "normalizace" není podle mého přesvědčení tou správnou cestou. Tu vidím v podpoře jednotlivce, aby našel své vlastní způsoby, jak se vypořádat s těmito "vyšinutými" sociálními vztahy a situacemi. Pomáhám klientům*kám objevovat nové perspektivy, zdroje síly a strategie, které jim umožní lépe zvládat životní výzvy. 

Systemická terapie je tak v tomto pojetí nástrojem, který klientům*kám pomáhá nejen přežívat, ale zejména růst a rozvíjet se. Společně pracujeme na tom, aby klienti a klientky mohli dosáhnout lepší kvality života a větší osobní spokojenosti, aniž by se museli přizpůsobovat nepřiměřeným a často zcela nelogickým očekáváním svého okolí.

Takto pojatá psychoterapie nám umožňuje vidět jedinečnost každého člověka v kontextu jeho životní situace a podporovat ho v nalezení jeho vlastní životní cesty.

Tak jako pro všechny profesionály v mém oboru, je i pro mě samozřejmostí pravidelná supervize, která zajišťuje kvalitu mé terapeutické práce. Pravidelně se také účastním tzv. reflektujících týmů, což je metoda inspirovaná prací norského psychiatra a terapeuta Toma Andersena. Tato metoda zahrnuje vzájemnou spolupráci mezi kolegy - terapeuty, což nám umožňuje sdílet naše zkušenosti a neustále zlepšovat naše terapeutické dovednosti.

Mou naprostou prioritou je vytvoření bezpečného a respektujících prostředí pro všechny klienty*ky, tedy i pro ty z vás, kteří se ve společnosti můžete cítit nepřijatí nebo nerespektovaní z důvodů vašich specifických životních okolností, příslušností k LGBT+ nebo z jakýchkoliv jiných důvodů. Proto, abyste byli šťastní, se nemusíte přizpůsobovat většině, ba naopak - je prospěšné být v souladu sám se sebou.